U Zagrebu je 7. listopada održan 9. koordinacijski sastanak Međuministarske radne skupine na kojem su sudjelovali predstavnici ministarstava kulture, turizma, graditeljstva i prostornog uređenja, zaštite okoliša i prirode, te Otočne razvojne agencije.
Na sastanku se raspravljalo o prilagodbi akcijskog plana do kraja godine u kontekstu najavljenih parlamentarnih izbora, o načinima implementacije modela francuskih regionalnih parkova prirode u ostalim zemljama te o prijedlogu novog modela zaštićenog krajobraza.
Akcijski plan PPLR-a „Otok Cres“ za razdoblje do kraja godine izrađen je uz pretpostavku da će se parlamentarni izbori održati početkom 2016. godine. No, kako će se izbori održati 8. studenog ove godine, neke od predviđenih aktivnosti se moraju mijenjati, posebice one koje zahtijevaju angažman političkih predstavnika partnerskih ministarstava.
Voditelj Projekta Ugo Toić podsjetio je na očekivane rezultate do kraja godine te predstavio aktivnosti u tijeku. Trenutno se radi na upotpunjavanju digitalne baza inventarizacije i istraživanja graditeljske baštine te je angažiran IT stručnjak koji će raditi na poboljšanju funkcionalnosti baze. Cjelokupni sadržaj prebacit će se na izvanmrežno korištenje i na taj način dijeliti svim suradnicima Projekta, a izdvojeni sadržaj će biti dostupan javnosti na web-stranicama Projekta. Dovršena je terenska faza istraživanja krajobraza, izrada cjelokupne studije je predviđena do kraja studenog, a njeno javno predstavljanje u prosincu ove godine. Elaboracija Razvojne strategije bit će dovršena do kraja listopada, a prvi nacrt bit će distribuiran sljedeći tjedan. Raniji datum parlamentarnih izbora vjerojatno će utjecati na potpisivanje Povelje s obzirom da partnerska ministarstva neće biti u mogućnosti osigurati njeno usvajanje. Sadržaj Povelje bit će predložen nakon usvajanja Strategije.
Na sastanku se govorilo i o planovima za nastavak provedbe Projekta u 2016. godini. Postoji mogućnost da Grad Cres, Primorsko-goranska županija i Ministarstvo kulture osiguraju sredstva potrebna za nastavak Projekta, a predviđeno je da će PPLR nastaviti svoj rad kroz Otočnu razvojnu agenciju. Budući potpisnici Povelje će u 2016. godini analizirati mogućnost provedbe Projekta kroz tijelo koje će omogućiti svim dionicima sudjelovanje u upravljanju.
Međuministarska radna skupina zaključila je da će se većina projektnih aktivnosti nastaviti i svi relevantni dokumenti usvojiti kako je planirano. Nije realno očekivati institucionalizaciju PPLR-a do kraja godine i stoga će biti predložen samo model daljnjeg djelovanja. Također, zbog parlamentarnih izbora, potpisivanje Povelje će se odgoditi do početka 2016. godine. Konstatirano je da je Međuministarska radna skupina u više od godinu dana djelovanja napredovala u razumijevanju koncepta PPLR-a i potrebe za međuresornom suradnjom. Članovi skupine spremni su nastaviti zastupati PPLR unutar svojih ministarstava i nakon parlamentarnih izbora.
U nastavku sastanka radna skupina je analizirala studiju o načinu implementacije francuskih regionalnih parkova prirode u ostalim zemljama. Voditelj projekta istaknuo je zajedničke karakteristike utvrđene u svim zemljama koje provode francuski model zaštite baštine. Glavna razlika u odnosu na hrvatski primjer je u tome što je u drugim zemljama inicijativu pokrenula vlada s ciljem rješavanja problema zaštite prirode na inovativan način, te se stoga sva rješenja temelje na zakonskim propisima koji se bavi zaštitom prirode. U hrvatskom slučaju jednako treba biti zastupljena prirodna i kulturna baština.
U zaključcima sa sastanka konstatirano je da se aktualna hrvatska rješenja za zaštitu krajobraza temelje na dva zakona: Zakonu o zaštiti kulturnih dobara koji regulira kulturne krajolike i Zakonu o zaštiti prirode koji regulira značajne krajobraze i regionalne parkove. U oba slučaja zakoni nedovoljno precizno definiraju karakteristike zaštićenih područja i načine upravljanja. Također, zakoni i prakse kojima se služe ne omogućavaju uvođenje PPLR principa u upravljanje. Stoga radna skupina smatra da je potrebno donijeti novi model zaštite i to na temelju dobrovoljne prijave lokalne zajednice, a ne na temelju inicijative javnih institucija jer se model zaštite ne smije temeljiti na zabranama, već na održivom korištenju baštine i obrazovanju.
Posljednja tema koju su razmatrali članovi radne skupine su mogućnosti institucionalizacije unutar regulative Ministarstva kulture. Ideja da se Projekt institucionalizira kroz postojeće zakone se napušta jer se integracijom u postojeći sustav ne integriraju i načela PPLR-a. Većina smatra da se rješenje treba pronaći u volji lokalne uprave, ali je nedostatak te ideje što bi se na taj način ograničila mogućnosti repliciranja modela na ostala područja RH. Skupina smatra da ozračje među javnim dužnosnicima u zaštiti prirode nije u korist kategoriji krajobraza te stoga zakonsko rješenje za institucionalizaciju PPLR-a treba tražiti u propisima o zaštiti kulturne baštine. Do sljedećeg sastanka radne skupine koji bi se trebao održati krajem listopada ili početkom studenog, Jedinica za provedbu projekta će pripremiti prijedlog zakonskih rješenja u okviru Zakona o zaštiti kulturnih dobara.