Na Visu djeluje udruga „Anatomija otoka – centar za istraživanje i razvoj“ kojoj je cilj stvaranje interdisciplinarnoga znanja o otocima, otočnim zajednicama i modelima otočnoga razvoja, prijenos toga znanja različitim oblicima edukacije te primjena znanja implementacijom razvojnih projekata na otocima.
„Anatomija otoka 2012-2016.“ ciklus je simpozija i radionica na kojima se raspravljaju teme vezane za razvoj otoka, a održava se svake godine u rujnu na otoku Visu. Na simpozijima sudjeluju stručnjaci raznovrsnih disciplina poput arhitekture, urbanizma, geografije, ekonomije, arheologije, etnologije i kulturne antropologije, sociologije i agronomije, kao i predstavnici lokalne samouprave i udruga te pojedinci uključeni u otočne razvojne programe. Nakon svakog od simpozija održavaju se studentske radionice na kojima se operacionalizira zadana tema.
Tema ovogodišnjeg simpozija bila je “odgovorni turizam na otocima: sinergija turizma i cjelogodišnjeg života otoka”, razrađena kroz više podtema (Otoci i turizam, Urbanizam otoka i turizam, Sekundarno stanovanje: vrsta turizma i način života?, Suvremeni društveni karakter otoka, Otočna arhitektura u službi turizma, Ekološka osjetljivost otočnih prostora i Otočne plaže).
Izlaganje pod nazivom „Povijesni krajolik kao temelj razvoja – istraživanje arhitektonske baštine otoka Cresa“ održao je voditelj PPLR-a „Otok Cres“ dr. sc. Ugo Toić. U uvodu izlaganja objasnio je ciljeve i koncept pilot projekta, a potom je prikazao metodologiju i rezultate istraživanja. Predstavio je i članove tima koji je proveo istraživanja.
U raspravi koja je uslijedila moglo se primijetiti da su sudionici simpozija bili ugodno iznenađeni sustavnošću istraživanja i količinom prikupljenih podataka. Neke slične inicijative na drugim otocima nisu uspjele prvenstveno zbog nerazumijevanja lokalnih vlasti o potrebi i razlozima takvih vrsta istraživanja.
Izlaganja i rasprave na simpoziju, tijekom kojih su se prezentirale otočne teme iz perspektiva različitih struka, pokazale su kako su razvojni problemi otoka vrlo slični. Nepostojanje razvojnih i turističkih strategija ili njihova nedovoljna kvaliteta, pritisak i sezonalnost turizma, nedovoljan broj stanovnika, negativni demografski trendovi, odlazak mladog i obrazovanog stanovništva, nepovezanost stanovništva i javnih struktura ili nepovezanost stanovništva međusobno, neriješeni imovinsko-pravni odnosi, gubitak identiteta… sve su to problemi koje jadranski otoci dijele već dugi niz godina.
Na simpoziju su predstavljene različite inicijative koje su pokrenuli otočani ili entuzijasti koje zanima otočna problematika. Pokazalo se kako sudionici većinom dijele stavove u promišljanju razvoja otoka, ali i zajedničko iskustvo nerazumijevanja otočnih problema od strane nadležnih institucija. Smatraju da država ne obraća dovoljnu pažnju na otoke te da se legislativa koja regulira otočnu problematiku provodi samo djelomično.
Iskustvo sudjelovanja na simpoziju pokazalo je članovima PPLR-a otoka Cresa kako nisu sami u pitanjima koja postavljaju i idejama koje zagovaraju, te da su ovakvi skupovi važni jer doprinose zajedničkom promišljanju otočnih problema i jačanju suradnje s drugim otocima sličnih razvojnih težnji.