Naseljenost
Sjeverni dio otoka pripada administrativnoj jedinici Grada Cresa, dok južni dio pripada administrativnoj jedinici Grada Malog Lošinja sa sjedištem na susjednom otoku Lošinju.
Od tridesetak naselja samo je njih 8 smješteno na obali, dok su ostala naselja smještena u unutrašnjosti otoka. Prema popisu stanovništva iz 2001. godine, otok Cres je imao 3.184 stanovnika, grad Cres 2.959, a naselja u sklopu grada Malog Lošinja na otoku Cresu 225 stanovnika.
Na otoku se nalaze naselja (od sjevera prema jugu): Porozina, Filozići, Beli, Dragozetići, Sveti Petar, Predošćica, Vodice, Merag, Cres, Loznati, Pernat, Valun, Zbičina, Lubenice, Orlec, Mali Podol, Vrana (kraj koje je Vransko jezero), Vidovići, Grmov, Martinšćica, Hrasta, Miholašćica, Stivan, Belej, Ustrine, Osor (most prema Lošinju) i Punta Križa.
Otok je s kopnom povezan trajektnim vezama.
Iz mjesta Porozina trajekt vozi za Brestovu na istočnoj obali Istre, a iz mjesta Merag trajekt plovi put Valbiske na Krku.
Cres je s otokom Lošinjom povezan mostom koji vodi preko vrlo uskog Osorskog kanala.
Gospodarstvo i tradicionalna poljoprivreda
Vodeći gospodarski subjekti otoka su: “Cresanka” d.d. tvrtka za trgovinu, ugostiteljstvo i turizam; Brodogradilište “Cres” za remont i popravak brodova; “Vodovod i čistoća” d.o.o. za opskrbu i vodom i gospodarenje otpadom; “Elektro-voda” za niskogradnju i Poljoprivredna zadruga Cres za ovčarstvo i maslinarstvo.
Stanovnici otoka se uglavnom bave turizmom, maslinarstvom, ovčarstvom i ribolovom. Treba istaknuti da, za razliku od većine drugih hrvatskih otoka, turizam na otoku Cresu je prilično slabo razvijen.
Prirodna osnova otoka Cresa ne pruža povoljne uvjete za poljoprivredu, pa su bili potrebni veliki napori generacija otočnog stanovništva da bi se na nešto pogodnijim terenima stvorili uvjeti za agrarnu eksploataciju. Generacije Cresana uložile su mnogo truda u obradu terena. To dokazuju i mnogobrojni manji i veći dolovi čija su ravna dna ograđena visokim suhozidima. U nedostatku ravnih obradivih površina u krškim dolovima korištena su u prošlosti i plitka tla na vapnenačkim i dolomitnim padinama gdje su obradivi tereni stvarani trijebljenjam kamenog kršja, koje je sakupljeno u dugačke kamene nasipe (gromacine) koje se pružaju niz padinu i još danas čine jedan od bitnih elemenata pejzaža uokolo grada Cresa. S vremenom su padaline odnosile rahlo tlo niz padinu, pa su niže zone (podenek) znatno plodnije od onih više položenih. Širenjem vinograda i maslinika izgrađeni su mnogobrojni stepeničasto poredani suhozidi -“barbakani” zbog stvaranja i zadržavanja obradivog rahlog tla, odnosno zbog sprečavanja spiranja na više ili manje strmoj padini. Tako formirane “terase” pokrivaju čitave padine oko creskog zaljeva, a izgradili su ih u prošlosti vrijedni creski “kopaci”.